Spordile panustamine vs. aktsiatesse investeerimine

Spordiennustus

Spordile panustavatel mängijatel on börsi investoritega rohkelt ühist, ütleb CNN Money oma värskes artiklis.

Mõlemad usuvad, et nad suudavad ette ennustada seda, mis juhtub tulevikus; mõlemad satuvad mõnikord olukorda, kus otsuste tegemisel usaldatakse pigem oma sisetunnet kui südant ning mõlemad vihkavad üle kõige kaotamist.

Kuid sellegipoolest ei tohiks lasta neil sarnasustel oma pead täiesti sassi ajada. Sporditulemuste etteennustamine ja arvatavale tulemusele panustamine on küll väga meelelahutuslik ja lõbus, kuid võrreldes börsil investeerimisega ka kindlasti riskantsem.

Pikas plaanis vaadates on investoritel suurem tõenäosus rohkem raha teenida, sest nende valitud teel on lihtsalt vähem takistusi ja vähem puuduseid. Teisiti öeldes, börs annab sulle mõned tehtud vead andeks, aga mitte nii kergelt MGM Grand või kohalik spordiennustustega tegeleja.

„Paljude inimeste jaoks on investeerimine sama, mis hasartmängude mängimine, kuid see ei ole nii. Millises kasiinos, vahet pole kas Atlantic City’s, Las Vegases või Macaus, saaks 73% ajast raha mitte kasiino vaid mängija?“ küsib Sam Stovall, S&P Capital IQ juhtiv investeerimisstrateeg.

Kihlvedu kutsub: arvatakse, et ameeriklased kulutavad igal aastal spordiga seotud kihlvedudeks 380 miljardit dollarit. Miks? Sellele on väga lihtne vastata. Ameerika jalgpalli staari Peyton Manningu võidule panustamine tundub hea ja turvaline valik, eriti kui võrdluseks on see, kuidas valida kindlat võitjat segasel börsil.

„Sa sõlmid kihlveo, toetudes mõndadele faktidele ja intuitsioonile. Ning kumbki variant ei garanteeri, et sul on ka õigus,“ütles Randall Fine, kes töötab ühes kasiinotööstuse suurimas konsultatsioonifirmas The Fine Point Group tegevdirektorina.

Jah, Manning on Ameerika jalgpallis väga väga hea. Isegi reklaamid, kus ta osaleb, on naljakad. Aga on see siis garanteeritud võit? Kui muidu ei usu, tasuks usaldada inimest, kellel on olemas kogemus mõlemast maailmas.

„Kihlveod on keerulised ja riskantsemad,“ ütleb Hobokenist, New Jerseyst pärit mees, kes palus, et tema identiteet varjatus jääks. Ta tegeleb igapäevaselt panustamisega nii illegaalsetel hasartmängu lehekülgedel kui ka börsil investeerimisega. „Suure ning stabiilse firma juures ei ole eriti tõenäoline, et see kokku variseb ja su raha endaga kaasa viib, aga isegi Peyton Manningul on mõnikord halb päev,“ ütles ta oma kogemusest.

Kõik või mitte midagi: Kihlveod kipuvad tavaliselt olema nullsummaga mängud. Kui Aarong Rodgers ei suuda oma tiimiga võita, tähendab see, et kes iganes nende peale 500$ panustas, võib kogu rahaga hüvasti jätta. Aga, kui otsustada see 500$ investeerida näiteks Apple’sse, on risk kogu investeeringu kaotamiseks üliväike. Lühikese aja jooksul kahaneb see tõenäosus veelgi. Aktsiaturg võib kõikuda nii kasvu kui languse vahel, kuid olukord, kus see täiesti nulli läheb, on väga haruldane.

Lisaks on investoritel veel ka võimalus oma raha erinevate aktsiate vahel hajutada. On tavapärane, et investeeritakse korraga kümnetesse või isegi sadadesse aktsiatesse ja see teguviis aitab kindlasti kõiki riski vähendada.

Investoritel on suurem ligipääs erinevatele võimalustele ja vahenditele, mis aitavad investeerimisega seotud riskid miinimumini viia. Näiteks on olemas stop loss order ehk kahjumi peatamise order, mis annab käsu instrument maha müüa, juhul kui selle hind peaks langema alla teatud hinna. Sellised riskimaandamise võimalused ei ole spordikihlvedudega tegijatele sama kergelt, kui üldse, kättesaadavad. Eestis panustamist pakkuvad ettevõtted pakuvad väga erinevatele valdkondadele. Näiteks Leedu ettevõtte TonyBet võimaldab panustamist alates noolemängudest kuni poliitika panustamisele.

Samal ajal käib börsile investeerimisega kaasas ka suurem võimalus võita. Kuigi paljud aktsiad pakuvad oma omanikele stabiilset rahavoolu, siis mõnikord on investoritel võimalik ka jackpotti tabada: kujutage ette, mis oleks juhtunud siis, kui oleksite ostnud Apple aktsiaid 2009. aasta alguses või Tesla aktsiaid 2012. aasta alguses.

Lisaks on spordi kihlvedudega mängijatel ja börsiga tegelejatel ka täiesti erinev ajaarvestus. Aktsiaid võib teoorias enda käes hoida lõputult, samas kui spordimatšile panustatud kihlvedu võib lõpuni jõuda üksnes silmapilgutusega.

Isegi need investorid, kes alustasin investeerimisega 2007. aasta oktoobris, mil turg oli tipus, said oma raha viimaks tagasi, kui turg 2013. aastal kriisieelsele tasemele jõudis. Sama ei saa aga öelda nende kohta, kes otsustasid viimasel Super Bowl’il Denver Broncoe võidule panustada.